master, model, msdb, tempdb

MSSQL bir veritabanı yönetim sistemidir. Nasıl bir sistem ? ( Relational Database Management System )

Yani ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Veriler tablolarda tutulur. Ekleme,Silme,Güncelle,Listeleme işlemleri yapılır. OLTP diye de geçer.

Birde daha karmaşık sistemlerde sorgularda canlıda kullanılabilen OLAP biliyorum. Tablolar yerine küplerle işlem yapılabilen.

MSSQL’i makinamıza kurduğumuzda otomatik olarak içerisinde model,msdb,tempdb ve master veritabanları bulunur.

master; sistemin bütününü izlemeyi sağlayan, sistem tabloları kümesini barındırır. Tüm extended ve system stored procedureler master veritabanında saklanır. Açıkçası serverı tanımlayan herşey master veritabanında saklandığından sistemimiz için bu db kritiktir ve silinemez.

model; kopyalama için referans alınabilecek model anlamında uygun şekilde isimlendirilmiştir. Oluşturacağımız herhangi bir yeni db için model veritabanı bir şablon oluşturur. Bunun anlamı isterseniz yeni oluşturulacak veritabanlarının nasıl olacağını model veritabanında değişiklik yaparak belirleyebiliriz.

msdb; veritabanı üzerinde geceleri yedekleme işleminin çalışmasına dair bir görev zamanlayıcı oluşturduysanız, bununla ilgili kayıt msdb’de yer alır. Splerin ilk çalışması (time execution) ile ilgili kayıt da msdb de bulunur.

tempdb; server için anahtar çalışma alanlarından biridir. Karmaşık veya geniş bir sorgulama yaptığımızda sql serverın geçici tablolar oluşturması gerekirse bu işlemi tempdb yoluyla yapar. Verinin geçici olarak saklanması gerektiğindede tempdb veritabanında saklanır. SQL Server her yeniden başlatıldığında tamamen sıfırdan yeniden oluşturulmasıyla sistemdeki diğer dblerden ayırt edici özelliğe sahiptir.